Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerza v Mariboru
Področje
Tehnika
Podpodročja
Fizika, Elektrotehnika, Računalniške in nove tehnologije, Ekipno sodelovanje in osebna komunikacija, Inovativnost in podjetnost, Spoznavanje raziskovalnih metod, Ustvarjalno mišljenje in reševanje problemov, Telekomunikacije
Opis aktivnosti
V novi izvedbi aktivnosti IoT in mobilne aplikacije (prvo smo za projekt RaST izvedli v zimskih počitnicah 2019/20) smo posodobili učne vsebine in dodali še več praktičnega dela. Z udeležbo na delavnici se boš naučil: - Teoretičnih osnov enega najbolj aktualnih tehnoloških področij – Internet stvari (IoT), - Kako vzpostaviti omrežja IoT, jih analizirati in uporabiti v praksi in - Kako razviti mobilno aplikacijo za Android. Aktivnost je prilagojena izvedbi na daljavo. Strojno opremo (gradnike IoT) bomo nadomestili s simuliranim okoljem IoT. S simulacijo komponent IoT bomo merili temperaturo, vlago in kakovost zraka v okolju. Vzpostavili bomo lastno omrežje IoT ter ga povezali z mobilno aplikacijo, ki bo sprejemala podatke iz simuliranega okolja IoT in jih prikazovala na uporabniku prijazen način. Skozi razvoj aplikacije v okolju Android bomo osvojili osnovne koncepte programiranja mobilnih aplikacij. Več v Daljšem opisu, ki ga vidiš, ko se prijaviš na platformo RaST.
Cilji aktivnosti
- Dijak se poglobi v eno izmed najatraktivnejših področij sodobnih telekomunikacij - Internet stvari (IoT), - Dijak dela z gradniki in protokoli IoT, kar je osnova za vzpostavitev sistemov IoT, - Dijak gre na praktičnem primeru skozi korake razvoja sistemov IoT, - Dijak smiselno poveže simulirane vhodne podatke in programsko opremo ter samostojno izdela atraktivno mobilno aplikacijo, - Dijak programira v razvojnem okolju Android (predznanje ni potrebno)
Oblike dela
Predavanja, Delavnice, Tabor ali poletna/zimska šola, Projektni izdelki (raziskovalni, umetniški, inovativni), V kolikor bo delavnica potekala na fakulteti, bomo za opremo in potreben material poskrbeli na fakulteti. V kolikor bo delavnica potekala na daljavo, bodo udeleženci za udeležbo potrebovali računalnik, na katerega si bodo naložili programe - "priprava računalnika" bo potekala v sklopu delavnice.
Način izvedbe
V prvem delu udeleženci v obliki predavanj spoznajo teoretične osnove sodobnih telekomunikacij, tehnologijo IoT ter koncepte in metode razvoja mobilnih aplikacij. V drugem delu dijaki samostojno izdelajo lasten projektni izdelek v obliki atraktivne mobilne aplikacije. Udeleženci potrebujejo raziskovalno radovednost in motivacijo za tehniko in timsko delo.
K prijavi in obisku aktivnosti so vabljeni:
Dijaki vseh šol
Rok prijave za dijake:
22. 04. 2021
Začetek aktivnosti:
28. 04. 2021
Konec aktivnosti:
30. 04. 2021
Kraj in naslov izvajanja:
UM FERI, Koroška cesta 46, 2000 Maribor // na daljavo (odvisno od epidemiološke situacije)
Skupno število ur za udeleženega dijaka:
15
Število vseh v aktivnost vključenih dijakov:
12
Število dijakov, za katere bo izdelan individualiziran načrt dela (IND):